Szélmalomharc vagy győztes stratégia? Válaszok a munkaerőhiányra
A munkaerőhiány folyamatosan jelenlévő problémánk, és egyre több területet érintett, nemcsak a "blue collar", hanem a "white collar" munkakörökben is. Vezetőként szeretünk a dolgok mögé nézni, megismerni az okokat, és látni a trendeket, mit várhatunk, megismerni jó gyakorlatokat és nehéz helyzeteket. Ezért célunk ezen a délelőttön, hogy a demográfiai, munkaerőpiaci trendekből kiindulva, bemutassunk, megerősítsünk néhány lehetséges választ, hogy a folyamatos szélmalomharcban, megtalálhassuk a számunkra alkalmazható győztes stratégiát.
Demográfiai és munkaerőpiaci trendek
Dr. Makay Zsuzsanna a KSH képviseletében bemutatja az elmúlt évek trendjeit, jelenünket, hogy áll most Magyarország demográfiai és munkaerőpiaci helyzete, országos és régiós szinten, nemzetközi összehasonlításban. Milyen közeli és távoli jövő rajzolható ki a magyarországi munkaerőpiacon az előrejelzések alapján? Hogyan fognak változni a különböző életkori megoszlások? Hogyan alakul az iskolázottság? Azaz milyen munkaerőre számíthatunk 2, 5 vagy 10 év múlva? Jelenleg hány külföldi munkavállaló dolgozik Magyarországon? Melyik országokat részesítjük előnyben? Kik azok, akiket még mozgósíthatnánk a magyar munkaerőpiacon? Miben változott a jogi környezet?
Mit hoz nekünk az AI?
Mik a mesterséges intelligencia eddig tapasztalt előnyei, hol tartunk most és milyen lehetőségek rejlenek annak fejlesztésében? Hol tart most Magyarország digitális képessége, azaz, hogyan állunk mi magyarok az AI alapú fejlesztésekhez?
Mit gondolnak hazai és nemzetközi vezetők az AI terjedéséről a Microsoft széleskörű kutatása alapján? A vezetők milyen hatásokat várnak a közeli és távolabbi jövőnkben?
Milyen típusú feladatokat fog kiváltani, helyettesíteni vagy kiegészíteni? Valós-e a félelem, hogy elveszíthetjük a munkánkat és átveheti az AI egy cég irányítását?
Milyen hatást gyakorol a hatékonyságnövelésre? Azaz milyen megoldást jelenthet a munkaerőhiányra?
Van-e olyan AI megoldás, ami a supply chain és logisztikai feladatokat képes proaktívan támogatni?
Az előadást követően a közönséget interaktív beszélgetésre invitáljuk, ahol lehetőség nyílik közvetlenül kérdezni az eladótól.
Mit adnak nekünk a külföldi munkavállalók? Kihívások és eredmények
Cservenné Boros Andrea, HR vezető, FLEX
Kardos Zsolt, Head of Operations Services Center, NOKIA
Sinka Judit, HR vezető, Jobtain HR Szolgáltató Kft.
A munkaerőhiány csökkentése miatt, egyre több helyen alkalmaznak külföldi munkavállalókat a vállalatok.
A hiányszakmákban már nemcsak a "blue collar", hanem a white collar területe is érintett.
Hogy érinti ez a változás a gyártás, a logisztika, a beszerzés, az ellátási lánc területeit?
Kik azok, akik már meglépték ezt a változást és milyen üzleti döntés állhat amögött, hogy külföldi szakembert foglalkoztassanak?
A különböző kultúrák összehangolása azonban jelenthet kihívást. Ezért a beszélgetés során többek közt a következő kérdésekre keressük a választ:
- Mik a kihívások a külföldi munkavállalók alkalmazásánál? Milyen jó gyakorlatok vannak azok megoldására?
- Milyen előnyökre tehetünk szert külföldi szakemberekkel, munkatársakkal?
Konkrét történeteken keresztül ismerhetjük meg a különböző kultúrák együttes munkájából származó előnyöket, lehetőségeket és tapasztalatokat.
Végül ráláthatunk arra is, hogy milyen tudással kell rendelkeznie annak a 21. századi vezetőnek, aki multikulturális csapattal dolgozik?
Fókuszban a megtartás: Mi a megtartó erő alapja? Mire helyezzük a hangsúlyt?
Csönge Norbert, logisztikai vezető, SPAR Magyarország Kereskedelmi Kft.
Fenyvesiné Zádori Klára, CEE Talent Manager & ER manager HU, Nestlé Hungária Kft.
Pulay Krisztina, ügyvezető igazgató, ISG International Executive Consulting Kft.
A munkaerőhiány egyik lehetséges megoldása a megtartás.
De, hogyan lehet ma megtartani munkatársainkat, amikor a trend azt mutatja, hogy az európai munkavállalók kevésbé lojálisak, mint az amerikai vagy ázsiai társaik?
Milyen eszközeink vannak a hazai piacon, hogy munkatársaink elégedettebbek legyenek és ezáltal nálunk maradjanak?
Hogyan tudjuk magunk mellé állítani őket, amikor a "szomszéd fűje zöldebb"?
A kerekasztal-beszélgetés során olyan gyakorlatokról fogunk hallani, hogy milyen eszközökkel lehet megerősíteni munkatársainkat abban, hogy maradjanak cégünknél.
Mi az a valódi tartalom, ami ott tudja tartani a munkatársakat cégünknél? Miért jó a pénzügyileg tudatos munkavállaló? Milyen jövőbeni kompetenciák fejlesztésére szükséges már most hangsúlyt helyezni? Hogyan fejlesszünk okosan? Milyen különbségek és azonosságok vannak a szellemi és fizikai állomány fejlesztésében?